Бургас Общини Страната Свят Бизнес Лайфстайл Спорт Ние, Вие, Те
Добави Информация ДЕМОНСТРАЦИЯ НА ТРАДИЦИОННИ ПРАЗНИЦИ И ОБИЧАИ

Стана традиция в двора на Етнографския музей, на открито, да се възпроизвеждат някои народни празници от българския традиционен календар с показване на съпътстващите ги обреди, обреден реквизит, песенен, словесен и музикален фолклор.
Един от тези празници е Никулден. Празнува се на 6 декември . Той е посветен на един от най-обичаните и почитани светци - св. Николай Чудотворец. Този светец е известен като защитник и спасител на рибарите и моряците, укротител на морските вълни и покровител на морската търговия. От 1992 г. Никулден се чества и като Ден на град Бургас. Приемането му за патронен празник е свързано преди всичко с почитта към светеца и традицията за честването му от населението на крайморския град. Вече десет години тон за празнуването на Никулден дава Етнографският музей, който възроди старите забравени никулденски обичаи и традиции. Най-важно място в празника заема трапезата в чест на св.Никола. На нея задължително трябва да има риба, главно - шаран. Рибата се пече увита в тесто, а ястието се нарича рибник. Шаранът се пълни с булгур, ориз, стафиди и орехи. Това е основно обредно ястие. Останалите гозби задължително са постни - фасул, царевица, жито, ошав. Опичат се и обредни хлябове. Празничната никулденска трапеза се прекадява от свещеник. На тържествата присъства стопанинът на града - кметът и други официални гости. Следват изпълнения на фолклорни състави. Възроденото народно веселие пръдължава с кръшни български хора.

Великден, Възкресение Христово, е друг голям християнски празник, който традиционно се възпроизвежда в двора на Етнографския музей. Според народните представи той е главен пролетен празник. Мястото му в календара съвпада с възраждането и разцвета на природата, с тържеството на слънцето и живота. Народното увеселение за Великденските празници се подготвя от музейните специалисти - етнолози съвместно с Общината и състави за автентичен фолклор. Централно място заема великденската трапеза с печено пиле, обредни хлябове, писани яйца. Наживо се представят типични за региона обичаи и обреди - търкаляне и размятване на яйца между моми и ергени, борене с бораци, люлеене на великденски люлки за здраве - в които всеки от присъстващите може да вземе участие. За веселото настроение на празника с песни и танци помагат различни фолклорни състави. Празникът "Великден" тази година ще се проведе на 27 април 2003 от 10 часа в двора на Етнографския музей. В музейната програмата на великденските празници е включена изложба "Сонце ле, сонце, богово яйченце", в която деца-поети и деца- художници от ОУ "Елин Пелин" - Бургас представят авторски творби, посветени на пролетните празници. Откриването ще се състои на 17 април от 11 часа в Етнографски музей - Бургас.



Тази статия е разглеждана: 3789 пъти



» обратно
Снимки от Бургас
Добави снимка
витраж1 Странджа, Бръшлян паметникът на Руската армия Лалета Църква Св.Св. Кирил и Методи, Бургас Бургас, ФЛОРА 2009 Есен в Париж от Бутик Лятната естрада в Морската градина козунак pepi pepi
BurgasFoto.com е проект за изграждане на портфолио на фотографи, които желаят да представят уловените мигове и да бъдат оценени. Всеки е свободен да се регистрира и да слага неограничен брой фоtографии и графични дигитални творби на BurgasFOTO.com.
Новини
Информация
Хотели
Малки Обяви
 
Въведете какво търсите








   Follow bourgasorg on Twitter



Уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
 
За контакт с екипа на Bourgas.org:   OO359 (56) 826325
kak-development