Бургас Общини Страната Свят Бизнес Лайфстайл Спорт Ние, Вие, Те

Интереси и аспирации в Черноморския регион



09 Февруари 2005, Сряда





Древните гърци го нарекли с името Pontus Axeinus – негостоприемното море. Язон и аргонафтите са плавали в мътните му води в търсене на златното руно. Турците от своя страна, страхувайки от тежките бури, го нарекли Kara Dengiz. Днес Черно море оспорва историята на римски императори, руски царе, нацисти и съветски тоталитаристи.
Когато Румъния и България се присъединят към Европейския съюз през 2007 г. границите на модерна Европа ще стигнат пред разпадналата се руска империя. В 21-ви век този регион бе обхванат от битки за идентичност, сигурност, демокрация, петрол и имиграция. Румънският президент Траян Бъсеску бе доста словоохотлив относно западното крайбрежие на Черно море. По време на визитата си в Лондон той заяви, че с присъединяването на Румъния към ЕС, страната ще се превърне в гранична държава на Черноморския регион.
“Заплахите на, които ще се натъкнем са много. Черноморският регион се превърна в зона за трафик на хора, оръжия и дрога”, отбеляза румънският държавен глава.
“Това е зона на замразени конфликти”, каза той.
Великобритания предложи допълнително помощ на Румъния в борбата с корупцията и организираната престъпност, нелегалната имиграция и подготовката на страната за членството й в ЕС.
България и Румъния са вече членки на НАТО. И правителството в Букурещ, което предостави военна база за войски на САЩ в Констанца, поръча две военни фрегати.
Сега, когато Румъния, България и най-вече Украйна, направиха своя про-западен избор, съдбата на много държави и хора в района вече е спокойна.
Молдова, която се намира между Румъния и Украйна е един от най-опасните примери за “замразени конфликти”, за които предупреди Бъсеску. Разположена в територия преди известна като Бесарабия, Молдова е най-бедната държава в Европа, разделена след обявяването на независимостта си през 1991 година от сепаратистко движение в Източното Приднестровие.
Сега комунистическите лидери в Молдова, където следващия месец ще се проведат избори, прекъснаха добрите си отношения със своите съюзници от Русия и заявиха, че се стремят към европейска интеграция. Президентът Владимир Воронин миналата седмица призова за помощ от Запад като заяви, че сепаратистки “военни формирования” се опитват да предизвикат криза. Молдова също така поиска и Русия да изтегли своите войски.
Почти незабелязан остана “планът за действие” на ЕС през месец декември, в който Молдова беше поканена за “засилено политическо, икономическо и отбранително сътрудничество”, като въпросът с Приднестровието беше определен като основен приоритет. На кратко, Молдова е все по-разрастващ се европейски проблем.
Подобни конфликти насочват международното внимание към Черно море. Бившата съветска република Грузия, сцена на “революцията на розите” , също предизвиква притеснение с проблемите, които възникват в Южна Осетия и Абхазия. Свързано с бъдещето на Грузия е и бъдещето на Чечня, където все още има конфликт с руските сили. Както и на целия Кавказки регион.
Армения от своя страна отдавна води студена война с Турция и Азербайджан, главно заради Нагорни-Карабах, където хиляди души загинаха в началото на 90-те години. За да преодолее изолацията си Армения също обърна поглед към Брюксел. Докато настоява за политически и икономически реформи, ЕС наскоро включи Армения в своята “политика за съседство”. Тук има място и личният интерес. Армения е източник за много нелегални имигранти, повечето от които се насочват на Запад.
Всичко това подчертава нарастващата стратегическа важност на Черно море за преминаването на руски и каспийски петрол, което също е потенциален източник за конфликти, а не само за богатство.
В момента има нещо като състезание за най-добрия петролопровод. Русия залага на нов петролопровод с България и Гърция, който ще заобиколи прозападната Турция. Най-малкото това изглежда като страхотна идея за Атина.
Друг петролопровод ще тръгва от Азербайджан през Грузия и ще стига до средиземноморските брегове на Турция, като по този начин ще заобикаля бедната отлъчена Армения. Има идея и за петролопровод, който ще свързва българското Черноморско крайбрежие с Македония, Албания и Адриатика, което ще бъде интересен съвместен балкански проект.
Докато ЕС се е обърнал на изток и се чуди колко далече може да отиде, най-вече ще се отнася до Русия, САЩ срещат по-малко прегради. Те са решени да осигурят доставките на каспийски петрол и новите им опорни точки може да бъдат използвани, за да се запази американското влияние в целия Черноморски регион.
Европейската политика може да бъде променлива. Русия може да ядосва и да беснее. Но Вашингтон смята, че Москва знае в коя посока духа вятърът. Както древните гърци, той иска да превърне Черно море в Pontus Euxinus - приятелско море.


Прочетено: 3069 пъти


Сподели в социалните мрежи
Брой коментари
0
Добави линк
Добавете коментар
Вашето име:
Моля, въведете Вашето име
Коментар:
Моля, въведете Вашият коментар
 
Моля, въведете защитния код
 
За да можете да добавите съдържание в този сайт, трябва да сте съгласни с Условията за защита на личните данни на Смарт Уеб ООД
 


Снимки от Бургас
Добави снимка
Ротари Клуб Бургас поздравява Петко Сиреков Над Община Бургас Кокили за Строители!!! Елена Александропулис, юни.2007 Под И Над Бургас Старото пристанище Извор на Марина река Димитър Николов ll
BurgasFoto.com е проект за изграждане на портфолио на фотографи, които желаят да представят уловените мигове и да бъдат оценени. Всеки е свободен да се регистрира и да слага неограничен брой фоtографии и графични дигитални творби на BurgasFOTO.com.
Новини
Информация
Хотели
Малки Обяви
 
Въведете какво търсите
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02








   Follow bourgasorg on Twitter



Уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
уеб дизайн, уеб приложения, оптимизация за търсачки
 
За контакт с екипа на Bourgas.org:   OO359 (56) 826325
kak-development